Dan ružičastih majica

Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ i Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Odjel Caprag organizirale su edukativnu razgovaraonicu za učenike IV. a razreda Osnovne škole Braća Bobetko kojeg vodi učiteljica Refika Omerćehaić koja je održana dana 26. 2. 2019. (utorak) od 8.15 h u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vlado Gotovac Odjel Caprag uoči Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se obilježava zadnju srijedu u mjesecu veljači, poznatijeg kao Dana ružičastih majica.

Dan ružičastih majica odnosno Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja –  program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Obilježavanje ovog značajnog datuma potaknulo je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja 2013. godine raznim aktivnostima i u Saboru RH, te se nadalje obilježava redovito od 2014. u svim krajevima Hrvatske.

Na susretu je uz motivacijsku priču „Kad sukob prijeti prijateljstvu“ razgovarano o toleranciji, prijateljstvu i mirnom rješavanju sukoba, a u kreativnom dijelu izrađivali smo na podlogama koje predstavljaju ružičaste majica od papira jasne poruke o nepostojanju opravdanja za nasiljem bilo koje vrste. S ovog susreta poslana je jasna poruka: Odlučno NE vršnjačkom nasilju. Radovi se mogu vidjeti u izlogu Knjižnice.

Susret su vode dr. sc. Daša Poredoš Lavor i Višnja Jendričko.

Način na koji djeca mogu naučiti rješavati sukobe u četiri koraka zvana STOP koja potiču otvorenu komunikaciju i povećavaju šanse za pozitivnim završetkom sukoba:

S – shvatite zašto je došlo do sukob i probajte otkriti problem. Vrlo je važno shvatiti bit problema i otkriti uzroke koji su doveli do sukoba jer svaka osoba ima drugačije viđenje situacije – i ako tu dođe do nesporazuma, problem bi bespotrebno mogao postati „veći“ nego što jest.

T – trudite se pričati o svojim osjećajima i slušati druge. Kad ste sposobni pričati o vlastitim osjećajima i pristojno slušati druge kad govore o svojima – potičete razgovor. Tako pomažete osobama uključenima u sukob da bolje razumiju kako je nastala situacija djelovala na svakoga od njih.

O – omogućite pronalazak rješenja. Kad zajedno radite na pronalasku rješenja koje je prihvatljivo svima, ujedno pridonosite stvaranju dogovora i međusobnog razumijevanja. U nekim slučajevima ipak je najbolje rješenje jednostavno otići.

P – pozovite pomoć! Uvijek je važno shvatiti kad je vrijeme da se netko od odraslih pozove i pomogne riješiti sukob. U nekim situacijama najpametnije je odmah to učiniti.

(Izvor: J. Moore-Mallinos „Kad sukob prijeti prijateljstvu“)

Navedena aktivnost dio je projekta „MIG art“ kojeg provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ s partnerima: Grad Sisak, Dom za starije i nemoćne osobe Sisak i Grad Popovača. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a sufinanciran sredstvima Grada Siska.

S nama je bio Petrinjski radio i Portal 53: http://portal53.hr/u-sklopu-dana-ruzicastih-majica-ucenici-porucili-nasilje-nije-nas-izbor/