U ponedjeljak 5. ožujka 2018. imali smo priliku predstaviti projekte koje provodi i koje je provodila GIMG Sisak, a odnose se na podršku osobama starije životne dobi u poznatoj emisiji „Treća dob“ pri Hrvatskoj radio televiziji koju uređuje i vodi ugledna novinarka Anita Hrstić. Naglasak je bio na postignućima projekta „MIG III. – Međugeneracijska integracija građana“.
Na početku je prikazan kratak film svjedočanstava koji je snimljene u produkciji partnera Kino kluba Sisak. Projekt je bio financiran s 56 000 kuna od strane MDOMSP i sufinanciran od strane Grada Siska s 2800 kuna. Partneri na projektu bili su Dom za starije i nemoćne osobe Sisak, Kino klub Sisak i Grad Sisak. Tako su mladi aktivisti Kino kluba zajedno s našim umirovljenicima radili na osmišljavanju i snimanju filma, te tako potvrdili i opravdali naziv projekta – međugeneracijska integracija građana. Projekt je trajao od svibnja do prosinca prošle godine.
Osobitosti projekta bile su vezane, uz snimanje ovog kratkog filma svjedočanstva – i uz primjenu glazbe za osnaživanje umirovljenika u psihomotornom, socijalnom i duhovnom smislu. Osnaživanje smo provodili uz susrete s instrumentima i uz pjevanje, kao i putem mjuzikla – filmova s puno jednostavne i privlačne glazbe … Uživajući u glazbi i teže pokretni umirovljenici počeli su pratiti ritam laganim ljuljanjem, laganim pokretima nogu, kuckanjem prstiju po podlozi – uz osmjeh na licu i pjevanjem … To su često bile pjesme iz ranijih faza života umirovljenika tako da su im bile dobro poznate … Tako smo gledali Tko pjeva zlo ne misli, Vlak u snijegu, Malu Florami, Što je muškarac bez brkova i druge …
U aktivnostima je sudjelovalo 216 korisnika umirovljenika i 13 obitelji, projekt je bio odlično prihvaćen u lokalnoj zajednici, stvorena je ideja za novi projekt kojeg smo nazvali MIG art (čekamo rezultate), volonterke na ovom projektu Jadranka Demonja i Višnja Jendričko dobile su nagradu i priznanje za Volontera godine Grada Siska … Na projektu je sudjelovalo 20 volontera različite životne dobi, a ostvarili smo 986 volonterskih sati … Ostvarili smo i odličnu suradnju s partnerima …
Djelovali smo na prevenciju otuđenosti i socijalne isključenosti umirovljenika, neke podučili korištenju suvremenih tehnologija, unaprijedili kvalitetu života, te potvrdili uspješno provođenje terapije osnaživanja glazbom koja daje značajne pomake u rehabilitaciji umirovljenika u psihomotornom, emotivnom, socijalnom i duhovnom smislu
Što sada kada je projekt završen?
Često se dogodi da imamo pauzu između jednog i drugog projekta, tada je teško, mnogi tada unatoč volonterskom angažmanu ne dobiju potrebnu uslugu – potreba je puno i to se ne može podmirivati putem volonterskog djelovanja – koje je povremeno u skladu s mogućnostima volontera. S radošću i neophodnim strpljenjem očekujemo rezultate programa „Zaželi“ jer prihvaćanjem istoga znatno bi unaprijedili sigurnost i kvalitetu života osoba starije životne dobi.
Aktualno provodimo projekt „Informirana zajednica – primarna prevencija nasilja“ u kojem isto imamo jedan promotivni video uradak kojeg bi rado, s dijelom ostvarenih rezultata, prikazali u emisiji „Treća dob“ – negdje potkraj ovosezonske sheme prikazivanja.