U svrhu unapređenja rada s krajnjim korisnicima na terenu Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ osmislila je i organizirala korisnicama zaposlenicama na projektu ŽENA – želim edukacijom nastaviti aktivno koji je sufinanciran sredstva Europskog socijalnog fonda Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. kroz poziv za dostavu projektnih prijedloga – Zaželi – Program zapošljavanja žena navedeno osposobljavanje – mali trening komunikacijskih vještina. Kako bi uspješnije komunicirale s krajnjim korisnicima upoznate su s osobitostima komunikacije osoba s umanjenim komunikacijskim mogućnostima. Susret je vodila dr. sc. Daša Poredoš Lavor, voditeljica projekta.
Nemoguće je ne komunicirati i nema životne situacije u kojoj se ne komunicira – to znači da je nemoguće ne ponašati se. Putem komunikacije ostvarujemo osjećaj pripadnosti i povezanosti. Svaka komunikacija sastoji se od dva aspekta: sadržaja i odnosa sudionika. Komunikaciju dijelimo na verbalnu i neverbalnu. Verbalna komunikacija uključuje izgovorene riječi i aktivno slušanje, a ostvaruje se putem izgovorene i pisane riječi. Neverbalna komunikacija uključuje: položaj i pokreti tijela, izrazi lica, udaljenost od sugovornika, ton glasa, kontakt očima, osobni prostor, kretnje i sl. Pitanje «Što se dogodilo?» možemo izreći ljutitim tonom glasa ili zabrinutim, što će utjecati na smisao i shvaćanje poruke. Kad ton riječi ne dogovara značenju riječi, poruka se teže razumije ili se uopće ne razumije – i tada se radi o paraverbalnoj komunikaciji.
D. Poredoš Lavor podučila je korisnice zaposlenice kako komunicirati s osobama nakon CVI-a, slijepim i slabovidnim, gluhim i nagluhim, s emotivnim teškoćama, duševnim bolestima, intelektualnim i razvojnim teškoćama, te i osobama s drugim ograničenjima koji se reflektiraju na načine i kvalitetu komunikacijske interakcije.
Nakon toga korisnice zaposlenice bile su uključene u praktični dio sustava kada su unapređivale svoje vještine aktivnog slušanja. Kvalitetna komunikacija, aktivan pristup praćen poštovanjem i uvažavanjem dostojanstva i prava na odluku – putovi su ostvarivanja procesa povjerenja i zajedništva k ostvarivanju cilja projekta.
Cilj projekta: Osnažiti i unaprijediti radni potencijal 10 teže zapošljivih žena iz Sisačko-moslavačke županije putem zapošljavanja, a s ciljem ublažavanja posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva, te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života za najmanje 60 krajnjih korisnika – osoba starije životne dobi. Projekt će provodi 27 mjeseci: od 1. lipnja 2018. do 31. kolovoza 2020. godine.
Vrijednost projekta: 1.889.798,00 kuna. Partneri: Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Sisak, Centar za socijalnu skrb Sisak i Grad Sisak.