
Nasilje u svim svojim pojavnim oblicima danas je iznimno složen obiteljski i društveni problem. Kada govorimo o nasilju nad osobama starije životne dobi postoje mnoge teške životne priče koje ostaju duboko sakrivene u četiri obiteljska zida. O nasilju nad starijim osobama vrlo malo se govori i piše, te stoga na ovom području postoje najtamnije brojke statistike. S obzirom da Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ provodi projekt „Informirana zajednica – primarna prevencija nasilja nad starijim osobama“ koji je financiran sredstvima MDOMSP – korisnicama zaposlenicama na projektu ŽENA – želim edukacijom nastaviti aktivno koji je sufinanciran sredstva Europskog socijalnog fonda Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. kroz poziv za dostavu projektnih prijedloga – Zaželi – Program zapošljavanja žena navedeno osposobljavanje – omogućeno je kroz edukativno predavanje i iskustvenu razgovaraonicu osnovno informiranje o ovom problemu, koje je uključivalo vještine prepoznavanja raznim pojavnih oblika nasilja nad starijim osobama, mogućim postupcima svakog odgovornog građana u takvim situacijama, dostupnim servisima podrške u zajednici, kao i besplatnom pravnom telefonu koji je dostupan za sve građane u potrebi. Susret je vodila dr. sc. Daša Poredoš Lavor, voditeljica projekta.
Zlostavljanje starijih osoba je pojedinačni ili ponovljeni čin akcije ili suzdržavanja od djelovanja, koji se događa u međuljudskom odnosu zasnovanom na povjerenju, a koji izaziva bol ili uznemiravanje starije osobe. Najčešći razlog nasilja nad starijim osobama je koristoljublje. Starije osobe često izbjegavaju prijaviti nasilje zbog straha, sramote, nepovjerenja, osjećaja krivnje, osjećaja nemoće i potpune ovisnosti o zlostavljaču.
U iskustvenoj razgovaraonici korisnice zaposlenice navodile su svoja dosadašnja iskustva vezana za zapuštanje, zanemarivanje i zlostavljanje starijih osoba. S nekim od tih iskustava susretale su se u svojim proširenim obiteljima, u dosadašnjem profesionalnom djelovanju, u susjedstvu, za neke životne situacije su čule od poznanika ili saznale putem medija. Pozvane su da obrate pažnju u izravnom radu s krajnjim korisnicima na ove specifične situacije, pruže krajnjim korisnicima potrebe informacije, poštuju njihove odluke o prijavi doživljenog jer se radi o iznimno složenoj i slojevitoj problematici za koju još uvije država i društvo nemaju dovoljno kvalitetan odgovor, obavijeste voditeljicu projekta i sl. – u svrhu pronalaženje dovoljno dobrog i prihvatljivog rješenja konkretne životne situacije.
Cilj projekta: Osnažiti i unaprijediti radni potencijal 10 teže zapošljivih žena iz Sisačko-moslavačke županije putem zapošljavanja, a s ciljem ublažavanja posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva, te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života za najmanje 60 krajnjih korisnika – osoba starije životne dobi. Projekt će provodi 27 mjeseci: od 1. lipnja 2018. do 31. kolovoza 2020. godine.
Vrijednost projekta: 1.889.798,00 kuna. Partneri: Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Sisak, Centar za socijalnu skrb Sisak i Grad Sisak.