Projekt Medijska pismenost – Radionica: Što radim i kako se ponašam na društvenim mrežama

Posted by | September 21, 2019 | Mediji o nama, Najave i događanja, Radni sastanak | No Comments

Što radim i kako se ponašam na društvenim mrežama naziv je radionice koja je u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vlado Gotovac Sisak Dječji odjel održana u sklopu projekta Medijskom pismenošću do primarne prevencije vršnjačkog nasilja koji financira Agencija za elektroničke medije, a provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“. Sudionici susreta bili su učenici 4. a razreda u pratnji svojih učiteljica Andrijane Imprić i Jasne Bošković iz Osnovne škole 22. lipanj Sisak koje često posjećuju tematska događanja namijenjena unapređenju životnih vještina djece i mladih.

Ciljevi radionice bili su podučiti učenike kako odgovorno koristiti društvene mreže, upoznati ih s različitim situacijama neprimjerenoga ponašanja na internetu, utvrditi pravila poželjnoga ponašanja na internetu, podučiti kako zaštititi i poštivati druge s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja i poticati razvoj prijateljstva u osobnim susretima.

Susret su vodile Kristina Grdić, mag.ing.tech.graph. i dr. sc. Daša Poredoš Lavor iz Građanske inicijative „Moj grad Sisak“.

U vrlo živoj i dinamičnoj interakciji učenici su iznosili razna iskustva vezana za korištenje raznih društvenih mreža i aplikacija, postavljali mnoga pitanja, te tako pokazali iznimno zanimanje za ove i slične teme, pa će se s projektnim aktivnostima nastaviti i tijekom slijedećih mjeseci do kraja godine.

Izdvajamo iz zaključnog dijela susreta, predavačice Kristine Grdić poučne sadržaje primjenjive za sve:

U svakoj komunikaciji, bilo stvarnoj ili virtualnoj, važno je poštivati pravila lijepog ponašanja.

Važno je promisliti prije nego što nešto objavimo ili pošaljemo poruku.

Za sve poslano preko interneta postoji trag koji negdje ostaje zauvijek zabilježen.

Pazite na sve moguće zamke virtualnoga svijeta!

Ako se nađete u bilo kojoj od navedenih situacija pitajte za savjet odraslu osobu!

Budite oprezni u komunikaciji s nepoznatim osobama – najbolje je nemojte niti započinjati niti prihvaćati.

Voditeljice susreta, zajedno s učiteljicama – podsjetile su učenike da je zdravije i zanimljivije slobodno vrijeme s vršnjacima provoditi u prirodi, igrajući razne društvene igre u živim kontaktima, brinuti i igrati se s kućnim ljubimcima, pomagati odraslima i sl., a manje vremena provoditi za računalom, s tabletom ili mobitelom.

Partneri na ovom projektu su Grad Sisak, Knjižnica i čitaonica Kutina, Osnovna škola Braća Bobetko Sisak i Osnovna škola Komarevo. Suradnici u zajednici iz redova predstavnika medija su Petrinjski radio i Portal 53, te Radio Sisak i Sisak.portal.

S nama je bio Petrinjski radio i Portal 53: http://portal53.hr/odrzana-radionica-na-temu-sto-radim-i-kako-se-ponasam-na-drustvenim-mrezama/?fbclid=IwAR2ZuWuzh4XFPjz3QiKr3aMOH-0a5HvU9D18ATbOebEuRGoybX7qCgX6p3Y