Osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom, osobe azilanti i tražitelji azila sve češće postaju članovi i naše lokalne zajednice, te im je potrebna pažnja i podrška društva kako bi se uklopili u sredinu u kojoj žive, upoznali druge ljude, pokušali naći posao, steći nove prijatelje i nakon najčešće niz godina patnje, progona i bjegova započeti novi sigurniji život.
Upravo opisano nastoje svojim projektima ponuditi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ i Centar za kulturu dijaloga koji provode projekte „SuPER – susreti podrške, edukacije i rada“ i „Novi susjedi“. Ove dvije udruge održale su susret i radni sastanak kako bi razmijenile iskustva, razgovarale o planovima provedbe projekata i kvalitetnije djelovale u zajednici. Na radnom sastanku su u ime Građanske inicijative sudjelovali predsjednik Građanske inicijative Tihomir Lavor, voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor i projekta asistentica Jadranka Demonja. U ime Centra za kulturu dijaloga o projektu i planovima govorile su voditeljica slučajeva i provedbi individualnih planova integracije Azra Mulabdić i kulturna medijatorica podrške Ilvana Crnkić.
Projektom SuPER želi se dati doprinos integraciji osoba koja su pod međunarodnom zaštitom i žive na području Siska i okolice u smislu pružanja susreta podrške, edukacije i rada kako bi što samostalnije i sigurnije funkcionirali u lokalnoj zajednici – pojasnila je voditeljica ovog projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor, koja je istaknula i osnovne planirane aktivnosti: kreativne radionice, male kulinarske radionice, mala škola fotografije, susreti podrške i emotivnog osnaživanja – razgovori, provođenje vremena u raznim životnim aktivnostima, organiziranje edukativno-socijalizacijskih izleta, sudjelovanje na raznim društvenim manifestacijama u zajednici i sl.
Centar za kulturu dijaloga integraciji kao dvosmjernom procesu pristupa kroz pružanje izravne pomoći azilantima pri uključivanju u društvo, te senzibilizirajući i osvještavajući dionike procesa integracije i izrađujući evaluacijsku studiju o uspješnosti integracije kao izvor primarnih empirijskih podataka o integraciji u Republici Hrvatskoj.
Mišljenja sam da, s obzirom na aktivnosti koje provode obje organizacije, zajedničkim snagama možemo puno više učiniti na integraciji osoba s određenom međunarodnom zaštitom u Sisku, a isto tako paralelno raditi na senzibiliziranju lokalnog stanovništva i zajednice koje je potrebno da bi se oni osjećali prihvaćeni u novo društvo – pojasnila je voditeljica slučajeva u provedbi individualnih planova integracija Azra Mulabdić.
Ove dvije udruge nadalje će intenzivno surađivati pri provedbi svojih projekata i doprinositi socijalnoj i kulturnoj uključenosti osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom u zajednicu u kojoj sada nastoje započeti novi život. Petrinjski radio i Portal 53 pratit će njihove aktivnosti i tako iz pozicije medija djelovati na senzibilizaciji ljudi i stvaranju tolerantne zajednice.
Projekt „SuPER – susreti podrške, edukacije i rada“ provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, uz partnere Osnovu školu „Braće Bobetko“ Sisak i Centar za socijalnu skrb Sisak, a financiran je sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Projekt „Novi susjedi“ provodi Centar za kulturu dijaloga u partnerstvu s Islamskom zajednicom u Hrvatskoj i uz podršku Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Sufinanciran je iz Fonda za azil, migraciju i integraciju Europske komisije (AMIF) i državnog proračuna Republike Hrvatske, a za cilj ima u slijedeće tri godine povećati uspješnost integracije za 200 osoba u Hrvatskoj kojima je odobrena međunarodna zaštita.
S nama je bio Petrinjski radio i Portal 53: http://portal53.hr/projekti-usmjereni-zastiti-i-ukljucivanju-osoba-s-odobrenom-medunarodnom-zastitom-u-zivot-zajednice/