
Učenici razredne nastave Osnovne škole Komarevo sudjelovali su u edukacijskim radionicama o medijskoj pismenosti sa svrhom primarne prevencije vršnjačkog nasilja. Tako su učenici trećeg i četvrtog razreda sudjelovali u radionicama pod nazivom Što radim i kako se ponašam na društvenim mrežama, a učenici prvog i drugog razreda na radionicama pod nazivom O prijateljstvu, prilikom koje su slušali priču O dva skakavca i od recikliranih materijala izrađivali gusjenice prijateljstva.
Opisane aktivnosti održane su tijekom četiri susreta u sklopu projekta Medijskom pismenošću do primarne prevencije vršnjačkog nasilja koji financira Agencija za elektroničke medije, a provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“. Na susretu su sudjelovale i učiteljice razredne nastave, a podršku su dale ravnateljica Gordana Vasić i pedagoginja Ida Galić.
Ciljevi radionice bili su podučiti učenike kako odgovorno koristiti društvene mreže, upoznati ih s različitim situacijama neprimjerenoga ponašanja na internetu, utvrditi pravila poželjnoga ponašanja na internetu, podučiti kako zaštititi i poštivati druge s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja i poticati razvoj prijateljstva u osobnim susretima, stvaranje zdravih odnosa u izravnim životnim susretima, razvoj vještina tolerancije i prihvaćanja različitosti.
Susret su vodile Kristina Grdić, mag.ing.tech.graph. i dr. sc. Daša Poredoš Lavor iz Građanske inicijative „Moj grad Sisak“.
U vrlo živoj i dinamičnoj interakciji učenici su iznosili razna iskustva vezana za korištenje raznih društvenih mreža i aplikacija, postavljali mnoga pitanja, te tako pokazali iznimno zanimanje za ove i slične teme, pa će se s projektnim aktivnostima nastaviti i tijekom slijedećih mjeseci do kraja godine. Isto tako na susretu O prijateljstvu saznali smo kako su učenici podučeni od svojih učiteljica da je prijateljstvo važno, u razredu postoje pravila lijepog ponašanja i njeguje se tolerancija. Učenici su sačinili i vrlo maštovite gusjenice koje su često dobivale imena po njihovim najboljim prijateljima i prijateljicama.
Voditeljice susreta, zajedno s učiteljicama i pedagoginjom podsjetile su učenike da je zdravije i zanimljivije slobodno vrijeme s vršnjacima provoditi u prirodi, igrajući razne društvene igre u živim kontaktima, brinuti i igrati se s kućnim ljubimcima, pomagati odraslima i sl., a manje vremena provoditi za računalom, s tabletom ili mobitelom.
Tako je dogovorena i suradnja s Osnovnom školom u Hrvatskoj Dubici u kojoj će se također održati radionice o medijskoj pismenosti u svrhu primarne prevencije vršnjačkog nasilja.
Partneri na ovom projektu su Grad Sisak, Knjižnica i čitaonica Kutina, Osnovna škola Braća Bobetko Sisak i Osnovna škola Komarevo. Suradnici u zajednici iz redova predstavnika medija su Petrinjski radio i Portal 53, te Radio Sisak i Sisak.portal.
S nama je bio Petrinjski radio i Portal 53: http://portal53.hr/radionice-o-medijskoj-pismenosti-odrzane-su-u-osnovnoj-skoli-komarevo/