Sisak – grad tolerancije, integracije i podrške

Da je Sisak zaista grad tolerancijom integracije i podrške svjedoči aktivnost Građanske inicijative „Moj grad Sisak“ koja je ovih dana provedena u ovom gradu. Naime, osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom (azil) prošetale su našim gradom i osvježenje pronašle u lokalnoj slastičarni. Od voditeljice ovog projekta dr. sc. Daše Poredoš Lavor saznajemo slijedeće: Migracija predstavlja promjenu mjesta boravka pojedinca ili skupine ljudi. Mogu biti dobrovoljne ili prisilne koje uključuju i pojave poput trgovanja ljudima ili etničkog čišćenja. Migranti su osobe koje su napustile svoje domove u potrazi za novim mogućnostima i prilikama za sigurniji i bolji život. Odlaze i ljudi iz Hrvatske u potrazi za boljim životnim mogućnostima i ostvarenjima. Migracije su realna suvremena svakodnevica. Aktivno uključivanje u zajednice najučinkovitija je podrška izbjeglicama, a ujedno im se omogućuje i da vlastitim sposobnostima i znanjima doprinesu zemljama u kojima su pronašle novi dom. Nužno je razvijanje planova dugotrajnog i primjerenog smještaja i stanovanja, uključivanja djece u sustav obrazovanja, osiguravanje primarne zdravstvene i učinkovite psihosocijalne zaštite i pomoći te uključivanje na tržište rada. Raseljene osobe koje su zbog ratnih događanja morale napustiti svoju zemlju i dalje imaju veliku potrebu za pomoći i podrškom pri ostvarivanju različitih prava, prvenstveno u obliku učenja jezika kao preduvjeta uspješne integracije, ali i priznavanja stručnih kvalifikacija.

U Republici Hrvatskoj odobrit će se azil strancu koji se ne nalazi u zemlji svog državljanstva ili osobi bez državljanstva koja se nalazi izvan zemlje uobičajenog boravišta, a koja se zbog osnovanog straha od proganjanja zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili političkog mišljenja ne može ili, zbog tog straha, ne želi staviti pod zaštitu te zemlje. Supsidijarna zaštita odobrit će se strancu koji ne ispunjava uvjete za odobrenje azila, a za kojeg postoje opravdani razlozi koji ukazuju da će se, ako se vrati u zemlju podrijetla, suočiti sa stvarnim rizikom trpljenja ozbiljne nepravde i koji nije u mogućnosti, ili se zbog takvog rizika ne želi staviti pod zaštitu te zemlje. Stoga je važno kontinuirano raditi na pružanju razumijevanja, podrške i što bolje integracije osoba stanaca u društvo – kako bi se poticala aktivna participacija u kreiranju svog daljnjeg života i što bolje korištenje i razvijanje svih životnih potencijala.

U društvu i među tolerantnim i empatičnim ljudima prisutna je zabrinutost zbog izazivanja predrasuda, te osjećaja straha i nesigurnosti među lokalnim zajednicama koje mediji učestalim ponavljanjem senzacionalističkih izvještavanja i prenošenjem neprovjerenih informacija izravno uznemiravaju i potiču na otpor i potrebu za obranom, a koje šire populistički i antimigrantski usmjereni političari. Hvala Portalu sisak.info  na profesionalnom djelovanju i zalaganju za mir, ne-nasilje i poticanje integracije.

Ova aktivnost dio je projekta A u Z – aktivni u zajednici koji je s 1000 eura sufinanciran sredstvima Grada Siska za 2024. godinu. Partneri na ovom projektu su Osnovna škola „Braća Bobetko“ Sisak i Osnovna škola 22. lipnja Sisak.

S nama je bio: Portal sisak.info: https://www.sisak.info/2024/07/22/sisak-grad-tolerancije-integracije-i-podrske/